/sockread [-f] anahtarı

Aytac

nicktag
Yönetici
Developer
Katılım
4 Şub 2020
Mesajlar
379
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Konum
ircland
Web sitesi
www.ircalem.net
Anlatım: Feragat
Açıkladığım Tarih: Eylül 2017

-mirc.chm kalıbı-
Kod:
/sockread [-fn] [numbytes] <%var|&binvar>
Kısaca /sockread komutu, alınan veriyi belirtilen değişkenlere okur.
Görüldüğü gibi 2 anahtar kullanabiliriz [-fn]

-f anahtarı nedir?

Daha kolay anlaşılması için web socketlerden örnek verelim.

Socket ile örneğin bir web sayfası üzerinden veri çekerken, irc ye bağlanan socketler'de olduğu gibi web den veri çeken socketler de Ham(Raw/Kaynaktaki) veriyi görür-yorumlar-işler.

Web sitesinden veri çekme mantığında socket, bağlandığı sitenin kaynak kodlarını görür. (Sağ tık Kaynağı Görüntüle işleminde açılan sayfa)

Örnek Görüntü:


Görüldüğü gibi kaynaktaki veriler satır satır dizilmiş durumda. Her satır sonu ve bir sonraki satırın başını $crlf (carriagereturn/linefeed - satır başı/satır atlatma) temsil eder. Mevcut satıra başlayıp-bitirip diğer satıra başlamanın, yani yeni satırı oluşturmanın (ENTER) simgesidir.

/sockread %değişken şeklinde kullandığımızda, site kaynağındaki veriyi satır satır okur. %değişken e bir satırı okur ve diğer satıra geçince($crlf) bir önceki satır silinir ve belirtilen %değişken e diğer satırı okur. Sırayla satırlar, satır bitişleri ($crlf) baz alınarak tek tek okunur.

/sockread -f %değişken olarak kullanırsak -f anahtarı, satır sonu gelse bile %değişken e okumaya devam eder. Bu okuma işlemi, %değişken in veri saklama limiti dolana kadar devam eder. İşlem bittikten sonra kaynakta okunmaya devam eden satırları tekrar aynı %değişken in limiti dolana kadar okumaya devam eder. $crlf dikkate alınmaz.
 
Üst